Wystawa indywidualna POWROTY II w Galerii Resursa w Żyrardowie / 2020

25 stycznia – 15 marca 2020 r.
Galeria Resursa w Żyrardowie, ul. 1 Maja 45
Wernisaż: 25 stycznia 2020 r., godz. 18:00

Moje marzenie, aby zorganizować wystawę dla Rodziców, spełnia się w sposób zwielokrotniony.

Pierwsza odsłona wystawy POWROTY urzeczywistniła się w Galerii „U nas” w Puszczy Mariańskiej. Gdybym miała podsumować ją krótko, dodałabym podtytuł: „Piękno krajobrazu”.

Druga odsłona ma miejsce w Galerii Resursa w Żyrardowie. Jest to okazja by pokazać zupełnie inne prace. Dużo maluję „od wewnątrz”, w sposób intuicyjny, kiedy pozwalam się prowadzić kreskom, kształtom, kolorom, skojarzeniom. Powstają wtedy prace spontaniczne, kolorowe, pełne energii, mówiące innym językiem. Są też szachownice. To metafora świata poukładanego, w którym obowiązują określone zasady, porządek, przewidywalność.

Szachownica jest jak nierozpoznanie siebie. Kiedy wyjdzie się ze schematu zasad, przetrawi ograniczenia, pozwoli rzeczom dziać się, a przeciwieństwom współistnieć, powstaje nowa jakość, która zaczyna żyć swoim własnym życiem, rozsadza stare schematy, wzrasta i kwitnie…

Wystawie POWROTY II nadałam podtytuł:” Dialog pomiędzy rozsądkiem a spontanicznością” ponieważ jest to opowieść o poszukaniu równowagi pomiędzy szachownicowym rozsądkiem i kolorową intuicją.

Bardzo dziękuję Resursie i Centrum Kultury w Żyrardowie za możliwość organizacji tej wystawy, w szczególności Pani Monice Rosińskiej – nowej kurator Galerii i Panu Zbigniewowi Kołaczkowi – poprzedniemu.  

Tak się cieszę, że po raz drugi moi Rodzice dotarli  na wernisaż. I tyle gości z różnych zakątków Mazowsza i nawet z zagranicy! 

Wielkie wyrazy uznania i zachwytu od gości wernisażowych dla Pani Barbary Rzeczyckiej, która opowiedziała nam o XIX wiecznym Żyrardowie i pokazała wystawę „Żyrardów, miasto tkaczy i wizjonerów” w Kręgielni.

Dziękuję mojemu mężowi Tomkowi, który uświetnił wernisaż piwem, chlebem, serem i humusem, jego Mamie za smalec, pasztet i ogórki,  a sąsiadom za pomoc  dowiezieniu smakołyków. Super poczęstunek!

Poniżej najpiękniejsze zdjęcia wybrane z relacji zrobionych przez Klaudię Appel z Centrum Kultury w Żyrardowie, Radio Victoria, Życie Żyrardowa, Głos Żyrardowa oraz wykonane przez Wiki Piszczelską, foto-kasia.pl, Radka Siebułę, Beatę Niedomagałę i Basię Golimowską. Dziękuję za tę fotograficzną obfitość.